Kontakt z Geek Nerd

Röki to przygodowa produkcja, która zabiera graczy w podróż do świata inspirowanego skandynawską mitologią. Jest stworzona w kreskówkowej stylistyce i strasznie wciąga! Dlaczego? Zapraszam do recenzji.

Produkcja to typowy przedstawiciel indyków. Ale za to jaki! Gra przenosi nas do nietypowego świata, w którym elementy realistyczne mieszają się z aspektami fantastycznymi, zaczerpniętymi ze skandynawskiej mitologii. Gracze wcielają się w Tove, czyli dziewczynkę, która wyrusza w niebezpieczną podróż, by uratować swoją rodzinę. Bohaterka musi także rozprawić się ze złymi mocami, których uosobieniem jest tytułowy Röki.

Röki to gra przygodowa typu point-and-click. Opowiada historię Tove. Dziewczyna szuka swojego młodszego brata, który został porwany przez tajemnicze siły. Chodzi tutaj w końcu o jej rodzinę. Gra rozgrywa się w bajecznym a zarazem ponurym krajobrazie, który mieni stoczony jest lodem i mrozem. Świat gry jest bogaty w dziwne istoty i mroczne legendy. Kamienne małe trolle zaśmiecają leśne ścieżki, a w głębszych cieniach mogą czaić się prawdziwe trolle. Do tego drewniane kościoły, wyposażone w rzeźbione gargulce. Świat gry wygląda naprawdę imponująco i wciąga!

Celem Tove – i to tyle mam zamiar zdradzić z fabuły – jest wytropienie grupy zapomnianych gigantów, którzy kiedyś zajmowali się ziemią, więc naszym głównym zadaniem, jest zrozumienie całego otaczającego nas krajobrazu, który dane jest nam eksplorować. To naprawdę fascynujące miejsce. Jaskinie, świątynie i lasy nie są niczym nowym w grach wideo, ale są tutaj bardzo fajnie wykonane. Do tego lśniący śnieg spoczywający na skałach, runy wyryte w starożytnych ścianach, drewniane modele kruków zwisające z drzew. Trzeba wszystko sprawdzać, bo wszystko może dać nam jakąś wskazówkę, chociażby ścieżka pogryzionych kości może doprowadzić nas głębiej do legowiska konkretnych stworzeń.

Mnóstwo tajemnic – podłogi z pęknięciami ukazujące ukryte pokoje, schody zapadające się w ziemię. Przyjemność z gry wynika tutaj z tego, nad czym aktualnie pracujesz, a także z tego, co naprawdę robimy spontanicznie w danej chwili . Zawsze podczas eksploracji coś, co można otworzyć, zbadać czy też przywołać do życia, dzięki czemu poznajemy dużo nowych, przydatnych elementów. W długim drugim akcie dostajemy też system szybkiej podróży tak pięknie przemyślany, że często go używałem tylko dlatego, że faktycznie wydawał się magiczny – ale to już musicie zobaczyć sami.

Jako gra przygodowa typu point-and-click mechanika w Röki jest bardzo prosta. Zebrane przedmioty trafiają prosto do plecaka, skąd można je przeciągać na części krajobrazu, aby ich użyć lub też na inne przedmioty, aby je połączyć w coś nowego przydatnego. Interaktywne punkty można odkryć, naciskając specjalny drążek w interfejsie, który wydaje miły dźwięk podczas tej czynności. Przydatne narzędzie, jeśli nie możemy znaleźć wszystkich elementów.

Röki to naprawdę świetna, bajeczna i wciągająca produkcja. Ostatnio dużo gram w indyki i mogę wam powiedzieć, że o dziwo wciągają mnie bardziej niż gry AAA. No i świetnie się przy nich bawię. To pokazuje, że twórcom gier indie chodzi o pasję tworzenia gier i właśnie o same gry. Jeśli lubicie gry przygodowe typu point-and-click mechanika to ta produkcja przypadnie Wam szybko do gustu. Polecam.

Za grę dziękujemy GOG.com

Grę kupicie tanio tutaj. [LINK]

Udostępnij:

editor

Cześć! Jestem totalnym geekiem. Kocham popkulturę, kosmos i dinozaury. Staram się pisać dla Was właśnie na ten temat. Jeśli w którymś z tekstów znajdziecie coś nie fajnego – dajcie mi znać śmiało!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *