Kontakt z Geek Nerd

Ucieczka przed ścierwojadami, utknięcie pod barierą czy w końcu słynne przeróbki na YouTubie. Czy Elex od ojców Gothica ma w sobie choć trochę klimatu, który pokochaliśmy w ich pierwszych grach?

Ile razy wam powtarzałem skur****!

Gothic, ah Gothic. Dwie pierwsze części są legendarne wśród polskich graczy. Zawsze zastanawiało mnie dlaczego. Doszedłem do paru konkluzji.

Przede wszystkim ogromną zasługę ma tutaj dubbing, który przez wielu jest uważany za przykład, który ukazuje, że można go dobrze zrobić w naszym kraju. Mirosław Zbrojewicz (postacie orków), Jacek Mikołajczak (Bezimienny) czy Adam Bauman (Diego). To tylko małe grono osób, które świetnie przyłożyły się do swojej pracy dubbingowej, co można usłyszeć w grze.

No cześć zołza, grypsujesz?
No cześć zołza, grypsujesz?

Kolejny argumentem były niskie wymagania sprzętowe. Już w dniu premiery Gothic miał dość ubogą grafikę porównując go np. do Morrowinda, który wyszedł rok później. Dzięki temu mógł zagościć na wielu komputerach, które dostaliśmy na I komunię lub dzieliliśmy ze starszym bratem. Czy ktoś kiedykolwiek miał problemy z odpaleniem Gothica?

No i ostatni najważniejszy argument — wspaniały klimat (budowany również przez dubbing). Fenomenalne lokacje, nietuzinkowe postacie i zadania, które można wspominać przez lata. Pewnie miał . Cóż można więcej wymagać od dobrego cRPG-a?

ELEX
ELEX

Piranha Bytes niczym wino im starsze, tym lepsze?

Warto zauważyć, że niemiecki deweloper utknął. Utknął w cRPG-ach. Twórcy nie próbowali tworzyć innych gatunków i może to dobrze?

Elex odkąd tylko pojawił się w mediach, zrobił spory szum. Z jednej strony fani studia HURRA ONI ŻYJĄ, z drugiej strony sceptycy, pamiętający Risena 3. Nowe uniwersum, wątki fantastyki, Sci-fi i postapo. Ciężko zmiksować to, aby wyglądało dobrze albo chociaż znośnie.

Czy to mogło się udać?

Elex ma w sobie magię… i mechy

O dziwo ciekawy miks wyszedł całkiem sprawnie i strawnie. Nie czuć tutaj większego odrzucenia przechadzając się po lokacjach. Risen 3 nie zostawił zbyt dobrego smaku, jednak ciężko się temu dziwić. Widać, że twórcy nie wiedzieli jak skończyć swoją trylogię. Na szczęście ELEX jest świeżynką i wszystko tutaj smakuje. Mamy klasyczny podział na trzy różne frakcje – Beserków, Kleryków i Banitów. To już naturalny, usankcjonowany układ studia Piranha Bytes.

Berserkowie to kwintesencja fantasy — rąbać toporem i palić magią. Jak lubicie bycie hipisem i nie dotykać nowoczesnej technologii od złych korporacji, to jest frakcja dla was!

Klerycy… niby tacy religijni, ale z broni plazmowej usmażą każdego. Ewentualnie wykorzystają ciężkie mechy bojowe, aby nie grzeszyć przeciwko 5 przykazaniu.

Banici? Panowie poezja! Wieczna impreza, chlanie i panienki! W przypadku ataku są tak nafurani dopalaczami, że nawet roboty im niestraszne!

Jakoś cieplej się na serduszku zrobiło, gdy poznałem te frakcje. Takie delikatne nawiązania, kto jest fanem, ten je wychwyci. Znalazłem też Jacka latarnika (ten chłop to jest nieśmiertelny i wielowymiarowy) i całkiem nieźle mu się żyje. W trakcie wędrówek znajdziemy też inne jajka wielkanocne, wystarczy dobrze poszukać. Nie uwierzycie, ale… system walki jest drewniany jak w starych, dobrych Gothicach. I byle kurczak na sterydach potrafi nas na początku drogi zamordować. Jak dobrze znów zaczynać zwykłym lamusem bez sprzętu na dzień dobry. I wpadać na potwory, które nie skalują się z moim levelem i zjadają mnie na dzień dobry. Parę niezłych postaci też się znajdzie np. Zołza. Kawał z niej… no wiecie z resztą.Elex daje namiastkę nostalgii, dodając też trochę dzisiejszych nowości. Po łataniu jest to całkiem przyjemna i wciągająca gra. Ciężko jej odmówić swojego charakteru.

Pirania może znów ugryźć swoją serię!

W materiale z 2016 roku redaktorzy tvgry.pl odwiedzili PB w ich siedzibie i dowiedzieli się dwóch ważnych rzeczy — po pierwsze mają pełnię praw do Gothica i mogą kontynuować serię. Po drugie nie dostaniemy remake’ów poprzednich odsłon. Dlaczego? Zbyt kosztowne i nieopłacalne, bo nie ukrywajmy, że Gothica kupiłaby garstka obecnej ilości graczy.

To jednak nie oznacza, że nie można stworzyć nowej gry, osadzonej w znanym świecie. Powrót do górniczej doliny? A może Myrtana przed lub po wojnie z orkami? Możliwości jest tak wiele, a świat tak bogaty, że aż prosi się o kolejne historie! Nie pozostaje nam nic innego jak oczekiwać jakichś informacji. Nadzieja umiera ostatnia i z reguły walczy do końca. I warto sięgnąć po Elexa. To nie jest Gothic, ale to dzieło jego twórców i nabycie go, to mała cegiełka w ich dalszej pracy. I ma swoje momenty.

A jeśli macie ochotę na dzieła studia to zapraszam niżej. Są wśród nich dzieła lepsze i gorsze, jednak trudno im odmówić uroku!

Udostępnij:

editor

Cześć! Jestem totalnym geekiem. Kocham popkulturę, kosmos i dinozaury. Staram się pisać dla Was właśnie na ten temat. Jeśli w którymś z tekstów znajdziecie coś nie fajnego – dajcie mi znać śmiało!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *