Kontakt z Geek Nerd

Nie będę ukrywał – na początku miałem mieszane uczucia co do jakości sprzętu spod szyldu HIRO. Jednak po chwilowym przyzwyczajeniu się moje obawy szybko się rozmyły.

W pełni mechaniczną klawiaturę ochrzczoną mianem „Raptor” testowałem zarówno w grach jak i podczas mojej pracy programistycznej. Sprawdziła się znakomicie w obu przypadkach.

Jak Raptor wygląda…

Klawisze nie są obudowane, co znaczy, że odstają od obudowy. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia wyjmowanie poszczególnych klawiszy i dbanie o czystość oraz dodaje estetycznego wyglądu całości. Co ciekawe i bardzo nietypowe, dostajemy w zestawie również komplet przełączników, co pozwala na szybką wymianę takowych w razie awarii. Kolorystyka klawiatury do mnie nie przemawia, szare klawisze wypadają nieciekawie w połączeniu z czarnym kolorem obudowy. Za to pomarańczowa listewka u góry ładnie wpasowuje się w ogólny design.

Pod palce dostajemy pełny zakres klawiszy, łącznie z klawiaturą numeryczną. Po wpięciu do komputera klawiatura rozświetla się ukazując predefiniowany wzór kolorów przypisanych do poszczególnych klawiszy. Kolory zielony (klawisze numeryczne) oraz kolor czerwony (klawisze funkcyjne oraz modyfikatory) są wyraźne i dobrze oświetlone nawet w dzień. Kolor niebieski, rozświetlający pozostałe, niestety jest trochę mdły, dopiero w nocy wygląda w miarę dobrze, ale diody odstają jakością od innych. Przełączyć można pomiędzy paroma zdefiniowanymi wyspami podświetlenia. Czcionka, zdobiąca klawisze, posiada futurystyczny design. Osobiście wolę standardowe kroje czcionek, jednak ta użyta w Raptorze jest czytelna i wyraźna.

Obudowa klawiatury jest aluminiowa, co odbija się na jej ciężarze. Ogumowane elementy podstawy nie zapewniają mocnej przyczepności i klawiaturę łatwo przesuwać po blacie pomimo ich obecności. Unikatowym rozwiązaniem jest to, że ogumowane zostały również tylne nóżki. Przewód łączący klawiaturę z komputerem (USB) wychodzi z prawej strony i jest powlekany przyjemną wiązanką.

i jak działa

Mechanika klawiatury opiera się na budżetowych przełącznikach, jednak przez cały okres testów nie odczułem niedogodności z tym związanych. Klawisze mają przyjemny klik i zdefiniowany moment uruchomienia. Ten jest trochę płytki, ale i tak znacznie przewyższa wszystkie systemy membranowe. Klawisze są dobrze wyważone oraz mocno osadzone na mechanizmie, posiadają kopułowy kształt. Palce nie ślizgają się po całości, dzięki czemu pisanie oraz granie jest bardzo precyzyjne i przyjemne.

Niestety wraz z klawiaturą nie dostajemy żadnego programu do jej obsługi. Brakuje własnych definicji wysp podświetlenia oraz, przede wszystkim, obsługi makr. Takiego rozwiązania jednak nie spodziewam się w klawiaturach za tę cenę, więc nie jest to duży mankament.

Ogólnie nasza polska marka spełniła moje oczekiwania po chwilowym, początkowym braku mojego zaufania. Miałem przyjemność testować różne klawiatury w tym przedziale cenowym i obiekt tej recenzji jest jedną z najlepszych. Polecam wszystkim, którzy szukają przystępnej cenowo klawiatury mechanicznej.


OCENA: 8.2

Udostępnij:

author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *