Kontakt z Geek Nerd

Pamiętam swoją pierwszą przygodę z Tolkienem jak by to było wczoraj. Miałem chyba 14 lat i chodziłam do podstawówki. Wtedy to w szkolnym podręczniku chyba przeczytałam fragment powieści Hobbit. Strasznie ów fragment mi się spodobał, przez co postanowiłam przeczytać całość. No i zaczęło się! Dzisiaj jestem ogromnym fanem twórczości profesora Tolkiena. Przeczytałem prawie wszystkie jego dzieła przetłumaczone na język Polski i to nie jeden raz.

Tolkien ma to do siebie, że albo się go pokocha od pierwszego przeczytania albo po prostu nie zaiskrzy. Mam wielu znajomych, którzy tak jak ja lubią powieści fantasy, jednak próby czytania Tolkiena spełzają na niczym. Po prostu coś im tam nie pasuje. Nie wiem niestety co. Ja zaś jestem olbrzymie zakochany w twórczości brytyjskiego pisarza. Uwielbiam też filmy na podstawie trylogii Władca Pierścieni oraz książki Hobbit.

Również zbieram i kolekcjonuję co się tylko da na na temat Śródziemia. Nie tak dawno postanowiłem na nowo uzupełnić swoją kolekcję książek. Zdecydowałem się, że tym razem chcę je zebrać na bogato, przez co padło na serię ilustrowaną od wydawnictwa Zysk i S-ka. Seria została wydania naprawdę przepięknie! Aktualnie w skład wchodzą takie dzieła Tolkiena, jak:

  • Hobbit
  • Silmarillion
  • Władca Pierścieni: Bractwo Pierścienia
  • Władca Pierścieni: Dwie Wieże
  • Władca Pierścieni: Powrót Króla
  • Niedokończone opowieści Śródziemia i Numenoru
  • Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa Wersja
  • Listy Tolkiena

Na dodatek, wydawnictwo wydało bardzo fajne dodatki, które zostały wydane w tym samym stylu, jednak są nie co mniejsze formatem. Mowa tutaj o pozycjach: Atlas Tolkienowski oraz Bitwy w świecie Tolkiena. Aha. Zapomniałbym, że również w tym mniejszym formacie zostaną wkrótce wydane świetne opowieści i wiersze autora, które zebrano w jeden tom o nazwie Gospodarz Giles z Ham. Kowal z Przylesia Wielkiego. Przygody Toma Bombadila.

Ja sam posiadam prawie wszystkie wyżej wymienione pozycje. Część skolekcjonowałem sam a część otrzymałem bezpośrednio od wydawcy, za co serdecznie jeszcze raz dziękuję. Moją kolekcję książek możecie zobaczyć poniżej a także w głównym zdjęciu u góry tego wpisu.

Książki, jak już pisałem chyba kilka razy, są naprawdę pięknie wydane. Każda pozycja posiada grubą oprawę z piękną ilustracją na okładce i tą samą na obwolucie. Na wewnętrznych stronach okładek znajdziemy przydatne mapy. Najpiękniejsza jednak w tym wszystkim jest oczywiście treść i cudownie wykonane ilustracje. Większość z nich stworzył wybitny rysownik i ilustrator Alan Lee. Większość, ponieważ Silmarillion ilustrowany był przez Teda Nasmith. Jednak ilustracje są bardzo do siebie podobne, przez co całość kompletnie do siebie pasuje.

Samej treści recenzował nie będę. Każdy szanujący się fan twórczości mistrza Tolkiena ją zna. To pozycje, które wciągają i przenoszą to pięknego a zarazem momentami strasznego Śródziemia. Ja osobiście cały czas, będę starał się przekonać wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji przeczytać jakiejkolwiek książki Tolkiena do tego, aby to w końcu uczynili. A jak już zaczną, to koniecznie w wersjach ilustrowanych, co wyśmienicie pozwala zobrazować to, co dzieje się na kartkach danej powieści.

Na koniec jeszcze chciałbym dodać, że mam cichą nadzieję, że wydawnictwo Zysk S-ka wyda również (albo pracuje już nad nimi) inne powieści Tolkiena, w takich samych pięknych wersjach. Bardzo chciałbym do swojej kolekcji dodać takie pozycje, jak Dzieci Hurina, Beren i Luthien czy też Upadek Gondolinu. Kibicuję mocno, aby się tak stało!

Udostępnij:

editor

Cześć! Jestem totalnym geekiem. Kocham popkulturę, kosmos i dinozaury. Staram się pisać dla Was właśnie na ten temat. Jeśli w którymś z tekstów znajdziecie coś nie fajnego – dajcie mi znać śmiało!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *