Kontakt z Geek Nerd

Zaczynamy rozwijać dział nauki! Cieszę się, bo lubię ten segment nerdostwa! Na pierwszy rzut sprzętu, bierzemy teleskop od Tasco Luminova, który idealnie nadaje się do podstawowego obserwowania nieba i nauki.

Teleskopy to fajna rzecz. Jako mały szczyl zawsze chciałem mieć te największe i najdroższe, aby być jeszcze bliżej gwiazd i planet. Jestem fanem astronomii i science fiction odkąd zobaczyłem pierwsze filmy o podróżowaniu na inne planety. Wszechświat jest fascynujący a jego bezkres niezmiernie mnie ciekawi. Ostatnio naczelny wręczył mi w ręce teleskop Tasco Luminova 76×700 mm 420x, który otrzymaliśmy dzięki uprzejmości sklepu Militaria.pl. Miałem już styczność z marką Tasco Luminova, przez co wiedziałem już na starcie, że mam do czynienia z dobrym sprzętem obserwacyjnym.

Tasco Luminova

Teleskop dostałem w bardzo dużym pudle. Po otwarciu widzimy sporo części, z których musimy sami złożyć swój teleskop. Na początku całość może przerazić niedoświadczonego użytkownika, jednak nie ma co panikować. Wydaje się tak tylko na pierwszy rzut ok. W środku jest jak coś dobrze opisana instrukcja krok po kroku. Producent w zestawie udostępnia także mały śrubokręt, gdybyśmy nie posiadali na stanie własnego.

W środku standardowo też najdziemy soczewki do teleskopu. Mamy ich tutaj trzy: 1,25″ – 25 mm, 12,5 mm oraz 4 mm. W zależności od tego, której użyjemy, mamy większe lub mniejsze powiększenie obrazu. Po za tym, dostajemy także w zestawie soczewkę Barlowa o powiększeniu 2,4 x, przez co gdy jej użyjemy z wcześniej wspomnianymi soczewkami, obraz będzie jeszcze bardziej powiększony.

Po za samym teleskopem i soczewkami, w pudle znajdziemy też różne dokumenty, kartę gwarancyjną, jeśli zarejestrujemy swój produkt na stronie producenta oraz dwa duże plakaty. Te dwa ostatnie to bardzo fajny dodatek. Pierwszy z nich przedstawia układ słoneczny z opisanymi planetami i ich księżycami. Drugi natomiast, to bardzo szczegółowa i rozbudowana mapa widocznej z ziemi strony księżyca. Tak, tylko jednej, ponieważ jak wiemy, tzw. ciemna strona księżyca jest nie widoczna i jej nie zobaczymy przez teleskop. Wspomniana mapa to bardzo fajny dodatek, ponieważ dzięki niej możemy zorientować się, gdzie leża konkretne kratery na powierzchni naszego satelity oraz jak się nazywają.

Cześć planety!

Gdy już całość została złożona, pozostało mi jedynie czekać na noc. Pierwsza noc, w dniu gdy złożyłem cały sprzęt do kupy była niestety pochmurna i nic nie było widać na niebie. Natomiast już na drugi dzień nocne niebo było idealne do oglądania gwiazd. Traf chciał, że na niebie górował aktualnie baaaaaardzo daleko Mars. No to ciach! Szybko ustawiam swój teleskop no i czas na oględziny.

Obraz, który widzimy dzięki Tasco Luminova 76×700 mm 420x jest bardzo dobry! Nie spodziewałem się czegoś takiego w modelu amatorskim. Do bardzo dobrze świadczy o całości! No ale jak już wspominałem na wstępie, miałem przyjemność obcować z produktami marki Tasco i spodziewałem się dobrych efektów.

Podczas obserwacji planet, korzystałem ze wszystkich dostępnych soczewek i wszystkie spisywały się bardzo dobrze. Oczywiście do każdej musimy dostosować ostrość okularu, aby widziany przez nas obraz był ostry.

Do grzbietu teleskopu przykręcamy także małą lunetę, dzięki której możemy ustawić odpowiedni kąt widzenia teleskopu. Obraz w niej, tak samo jak w teleskopie jest odwrócony do góry nogami, aby nie było trudności z ustawieniami. Właśnie! Co do obrazu, to brakowało mi w zestawie specjalnej nasadki, która sprawiałaby, że to co widzimy nie jest do góry nogami. Ale taką możemy dokupić osobno za małe pieniądze.

Za minus całości można tutaj tylko wymienić nogi stelaży, które czasami podczas obracania teleskopu sprawiają, że trzeba od nowa ustawiać pole widzenia. Ale to szczegół, który można zniwelować podkładkami albo mocniejszym dokręcenim całości.

Dobry sprzęt

Tasco Luminova 76×700 mm 420x to bardzo dobry sprzęt do amatorskiego obserwowania nieba. Jeśli chcecie sobie kupić swój pierwszy teleskop i macie do wydania około 700 zł, to polecam właśnie ten model. Nauczy was ustawiania i składania teleskopu (co jest bardzo ważne) oraz odpowiedniego obserwowania nieba.

Opisywany model to również bardzo ładny dodatek do wystroju mieszkania! Już kilka osób powiedziało mi, że całość bardzo ładnie współgra z wystrojem mojego domu. No nie będę się z tym sprzeczał i tylko jeszcze raz polecę zakup tego modelu.


Dane techniczne
Apertura: 76 mm
Ogniskowa: 700 mm
Maksymalne powiększenie: 420 x
Okulary: 1,25″ – 25 mm, 12,5 mm, 4 mm
Soczewka Barlowa: 2,4 x
Producent: Tasco, USA


Za sprzęt do recenzji dziękujemy Militaria.pl

Więcej teleskopów kupicie u nich pod tym linkiem.


Ocena: 8,9/10

Udostępnij:

editor

Cześć! Jestem totalnym geekiem. Kocham popkulturę, kosmos i dinozaury. Staram się pisać dla Was właśnie na ten temat. Jeśli w którymś z tekstów znajdziecie coś nie fajnego – dajcie mi znać śmiało!

2Komentarze

  • Maro, 4 grudnia 2020 @ 07:13 Reply

    To jest jeden z dwóch najgorszych teleskopów na rynku, 76mm w newtonie to jest żart i nie zapewnia wystarczajacej apertury do obserwacji astronomicznych. Okulary są miernej jakości, o montażu trudno powiedziec wiecej , niż to że jest w pudełku . Eq1 jest słabe ale az2 wygrywa na badziew roku. Reasumujac mozna sie jedynie zniechęcić do obserwacji astronomicznych.

  • Monter, 4 grudnia 2020 @ 09:20 Reply

    Opisywany model to również bardzo ładny dodatek do wystroju mieszkania! – to chyba jedyna funkcja do której ten “teleskop” został stworzony. I to to kosztuje 700 zł? Pieniądze wyrzucone w błoto. Za tą kasę można mieć zdecydowanie lepszy sprzęt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *