Kontakt z Geek Nerd

W dobie PRAWIE wszędzie dostępnego Internetu światłowodowego, warto zaopatrzyć się również w dobry router, który pozwoli nam nad całością fajnie zapanować i skonfigurować dostępy. Takim dobrym wyborem na pewno będzie postawienie na TP-Link Archer AX20. Dlaczego? Dowiecie się poniżej.

TP-Link powrócił końcem ubiegłego roku do klasy średniej, wypuszczając na rynek zupełnie nowy router bezprzewodowy Archer AX20 z obsługą Wi-Fi 6 AX1800. Co ciekawej, jest nawet tańszy niż niektóre bezprzewodowe routery AC dostępne na rynku, co sprawia, że jest naprawdę opłacalnym i dobrym zakupem na chwilę obecną, jeśli szukamy dobrego routera pod Internet światłowodowy.

Wi-Fi 6 to najnowsza technologia Wi-Fi, która jest już obsługiwana przez większość flagowych urządzeń i oczekuje się, że wszystkie nowe urządzenia wydane w 2021 r. będą obsługiwać właśnie technologię Wi-Fi 6. Moją ulubioną częścią Wi-Fi 6 jest poprawa szybkości Wi-Fi o 40% w porównaniu do Wireless AC. To nie wszystko, ponieważ Wi-Fi 6 zapewnia również lepszą prędkość Wi-Fi, gdy do sieci podłączonych jest więcej urządzeń. Znacie ten ból, kiedy w domu wiele osób przyłącza się swoimi laptopami i telefonami do sieci? No właśnie! Routery Wi-Fi 6 będą wykorzystywać pewien inteligentny mechanizm alokacji zasobów znany jako OFDMA, aby poprawić efektywność dostępnej przepustowości, co przełoży się na lepszą ogólną wydajność.

Pomimo tego, że największe korzyści można osiągnąć tylko na urządzeniach z Wi-Fi 6, urządzenia Wireless AC również odniosą znaczące korzyści. Archer AX20 wykorzystuje niezależny bezprzewodowy moduł front-end, zwany inaczej wzmacniaczem firmy Skyworks, który właśnie wzmacnia sygnał.

Hardware i wygląd

TP-Link Archer AX20 zasila czterordzeniowy procesor Broadcom BCM6755 1,5 GHz. Może obsługiwać teoretycznie maksymalną prędkość łącza do 1 201 Mb/s na kanale 5 GHz i 574 Mb/s na kanale 2,4 GHz. TP-Link dodał tutaj również obsługę najnowszego standardu bezpieczeństwa Wi-Fi WPA3 w Archer AX20. Z przodu routera znajdziemy kilka diod stanu, pokazujących aktualny stan połączenia internetowego. Dioda LED jest wielokolorowa i zmienia kolor na pomarańczowy (czerwony), jeśli połączenie internetowe nie działa.

Z tyłu routera zaś znajdziemy 4 porty Gigabit Ethernet LAN i pojedynczy port Gigabit Ethernet WAN. Jest też jeden port USB, którego można używać do udostępniania plików USB w sieci Wi-Fi, czyli możliwe jest podłączenie zewnętrznego dysku twardego USB i bezprzewodowy dostęp do cnniego na innych urządzeniach. Całość jest tak zwanym dyskiem sieciowym dla użytkowników w obrębie sieci.

Od spodu TP-Link Archer AX20 znajdziemy specjalne szczeliny, które umożliwiają dobre chłodzenie urządzenia. Możliwe jest również zamontowanie routera na ścianie, dzięki specjalnie przygotowanym otworom. Domyślna nazwa Wi-Fi (SSID) i hasło są również podane na naklejce pod routerem. Możemy je oczywiście zmienić w panelu administracyjnym urządzenia.

Wydajność Wi-Fi

Testował Archera AX20 na moim laptopie marki Dell z obsługą Wi-Fi 6 zasilanym przez adapter Wi-Fi Intel AX200. Całość testów przeprowadziłem w dwóch różnych miejscach. Na niewielkiej odległości z łatwością przekroczył próg szybkości 800 Mb/s, co nie jest zaskoczeniem, z racji posiadania Wi-Fi 6. W teście długodystansowym natomiast prędkość się zmniejszyła, ale nadal mieściła się w dobrych granicach w porównaniu z wieloma innymi routerami Wi-Fi 6, które miałem okazję testować tak niedawno.

Zasięg urządzenia jest prawdopodobnie wystarczająco silny dla większości użytkowników. Ale ci, którzy przebywają w większym domu, chociażby z 3 piętrami, mogą rozważyć dodanie dodatkowo do całości TP-Link OneMesh, aby utworzyć system Wi-Fi typu mesh. W tej chwili jedynym przedłużaczem Wi-Fi 6 OneMesh jest TP-Link RE505X, z którego sami korzystamy w redakcji naszego biura.

TP-Link Archer AX20

Recenzowany sprzęt spełnił 3 najważniejsze aspekty dobrego routera bezprzewodowego. Prędkość jest doskonała, pokrycie sieci bardzo mocne a stabilność całości świetna. W tym przedziale cenowym nic nie działa tak dobrze jak Archer AX20. Najprawdopodobniej aktualnie to najlepszy budżetowy router dostępny na rynku. Więc jeśli szukacie dobrego sprzętu za nie duże pieniądze to nie macie się co nawet zastanawiać!


OCENA: 8,2/ 10

Udostępnij:

editor

Cześć! Jestem totalnym geekiem. Kocham popkulturę, kosmos i dinozaury. Staram się pisać dla Was właśnie na ten temat. Jeśli w którymś z tekstów znajdziecie coś nie fajnego – dajcie mi znać śmiało!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *