Kontakt z Geek Nerd

Stephen Hawking pozostawił trwały ślad w naszej kulturze, oddziaływając na życie milionów ludzi. Jego książki zainspirowały niezliczoną rzeszę przyszłych naukowców, a teoria czarnych dziur i dociekania dotyczące początków Wszechświata wytyczyły nowe kierunki badawcze.

Książka o Stephenie Hawkingu została napisana przez jego przyjaciela, współpracownika, a także fizyka Leonarda Mlodinowa, to nie tylko lektura oparta na strefie naukowej. Dzięki niej jesteśmy w stanie bliżej przyjrzeć się tak wybitnemu naukowcowi jakim był wspaniały Hawking.

Stephen Hawking – brytyjski astrofizyk, kosmolog oraz znawca fizyki teoretycznej

W swoich badaniach naukowych zajmował się grawitacją kwantową oraz czarnymi dziurami. Był profesorem zarówno fizyki teoretycznej, jak i matematyki na Uniwersytecie Cambridge. Został odznaczony m.in. Orderem Imperium Brytyjskiego oraz Medalem Wolności, czyli najwyższych odznaczeniem cywilnym USA. W wieku 21 lat usłyszał przykrą diagnozę „stwardnienie zanikowe boczne”, nieuleczalne schorzenie, najpoważniejsze z grupy chorób nerwowo-mięśniowych. Przez chorobę wybitny astrofizyk przez większość życia był przykuty do wózka inwalidzkiego a ze światem porozumiewał się za pomocą syntezatora mowy.

Lekarze dawali mu od 2-3 lat życia, mimo to wybitny pasjonat fizyki przeżył 50 lat. W 1974 roku została opublikowana teoria zwana „promieniowanie Hawkinga” z której wynika, że czarne dziury mogłyby emitować promieniowanie. Jak do tej pory takiej emisji nie udało się potwierdzić obserwacyjnie.

Opowieść o przyjaźni i fizyce

Recenzowana przeze mnie pozycja jest bardzo osobista,. Jej celem jest pokazanie Hawkinga z tej innej, ludzkiej strony. Mlodinow skupia się więc na bogatej osobowości Hawkinga, pokazując, że pomimo wyroku, jakim było zdiagnozowanie stwardnienia zanikowego bocznego, Hawking nie poddał się, tylko postanowił rozpędzić swoja naukową karierę. Oczami autora widzimy człowieka, który pomimo poznania swojej daty śmierci postanowił zrobić wszystko, aby jego życie było wykorzystane w pełni. Nie jest to więc klasyczna literatura popularnonaukowa, chociaż pisarz porusza tu najsłynniejsze teorie Hawkinga. Jednak nie obawiajcie się tych momentów, są bowiem jasno i przejrzyście przekazane

Książka Leonarda Mlodinowa o Hawkingu uświadamia czytelnikowi że nie musimy czekać na wyniszczającą chorobę, aby jak najlepiej wykorzystać swój czas. Pokazuje siłę walki słynnego i wybitnego naukowca, mimo tak ciężkiej choroby i nie łatwej codzienności życiowej. Pozycja ta to bardzo intymne, unikalne i inspirujące spojrzenie na życie i aktywność naukową jednego z największych umysłów naszych czasów.

Polecam gorąco każdemu, kto chciałby zagłębić się w życie i dokonania wybitnego Stephena Hawkinga.


OCENA: 8,3/10

Udostępnij:

editor

Cześć! Jestem totalnym geekiem. Kocham popkulturę, kosmos i dinozaury. Staram się pisać dla Was właśnie na ten temat. Jeśli w którymś z tekstów znajdziecie coś nie fajnego – dajcie mi znać śmiało!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *