Kontakt z Geek Nerd

Fundamentalizm religijny prowadzi do tragedii i nie mówię tutaj o zamierzchłych czasach historycznych. Dzisiejsze pokolenie jest świadkiem, do czego doprowadzili radykalni islamiści na terenie Syrii. I Kalifat od Netflixa świetnie obrazuje jak żyło i żyje się pod takim butem.

Wojna i propaganda

W serialu śledzimy losy kilku bohaterów. Mamy Fatimę, policjantkę, która z ogromną pasją walczy z terroryzmem na terenie Szwecji. Nie dostrzega jednak, że jej nienawiść zasłania jej osąd i bardzo łatwo rzuca oskarżenia. Nawet jeśli nie ma dowodów. W pracy zostaje zepchnięta do pracy za biurkiem, jednak udaje jej się nawiązać kontakt z młodą kobietą o imieniu Pervin, uwięzionej w Rakce, nieformalnej stolicy Kalifatu Islamskiego. Zakochała się w zradykalizowanym Szwedzie, z którym wspólnie udała się do Syrii, aby wspomóc walkę z niewiernymi.

Jej wizja cudownego życia szybko zderza się z twardą rzeczywistością. Boi się o życie swoje i swojej malutkiej córeczki, która przyszła na świat w ogarniętym wojną mieście. Postanawia więc współpracować ze szwedzką policją, aby wydostać się z miasta ogarniętego fanatyzmem.

Kalifat, Netflix
Kalifat, Netflix

Poznamy także Sulle uczennicę szkoły średniej oraz jej koleżankę Kerimę. Obie to zwykłe nastolatki, jednak przez zgubny wpływ wysłannika islamskiego, który inwigiluje Szwecję, niebezpiecznie zbliżają się do radykalizmu religijnego. Zaczynają poważnie rozważać wyjazd do Rakki oraz kusi je wizja zamieszkania w pięknym pałacu, oraz przystojni bojownicy. Losy wszystkich zostają splecione w momencie, gdy okaże się, że zaplanowano największy atak terrorystyczny na Szwecję w historii.

Uderzający obraz

To, co jest świetne w Kalifacie to niezwykle brutalne, ale prawdziwe przedstawienie tego, co dzieje się w państwie kontrolowanym przez islamistów. Zobaczymy bezwzględną inwigilację, brutalne egzekucje czy fanatyzm bojowników. Jednakże z żadnym z tych elementów nie przesadzono, a aktorzy naprawdę dobrze wczuli się w swoje postacie. Początkowo obawiałem się obrazu od Netflixa, bo temat niezwykle trudny i ciężko tutaj uciec od krytyki radykalnego islamu.

W tym wypadku ciekawie wypada rodzina Sulle. Ojciec i matka porzucili wiarę i stali się zwykłymi obywatelami Szwecji, wcześniej uciekając z kraju, gdzie to szariat jest prawem. Pomimo takich wzorców i urodzenia się w Szwecji, Kerima i jej siostra, łatwo dostają się pod wpływ Ibikiego, który pracuje w szkole, do której uczęszczają. Jednak jego intencje nie są szczere i mężczyzna robi wszystko, aby zachęcić nastolatki do ucieczki z domu rodzinnego i dołączenia do walki z niewiernymi. Jest on bowiem wysłannikiem Państwa Islamskiego, którego celem jest rekrutacja oraz przygotowywanie zamachu.

Kalifat, Netflix
Kalifat, Netflix

W tym serialu nic nie jest czarno-białe i oczywiste. Początkowo Fatima wydaje się jako jedyna zainteresowana tym, że Szwecji grozi niebezpieczeństwo i zaczyna prowadzić śledztwo na własną rękę. Jednakże cała sprawa okazuje się dużo bardziej skomplikowana, niż mogła przypuszczać.

Od strony prowadzenia fabuły ciężko cokolwiek zarzucić. Historia jest bardzo wciągająca, a akcja ma swoje odpowiednie tempo. Poznamy postacie na tyle dobrze, aby się z nimi utożsamiać, a aktorzy naprawdę odwalili kawał świetnej roboty.

Kalifat to produkcja nietuzinkowa, poruszająca trudny temat. Jednakże warto ją poznać, bo dotyka spraw dzisiejszych, które dzieją się tu i teraz.


OCENA: 8,0

Udostępnij:

editor

Cześć! Jestem totalnym geekiem. Kocham popkulturę, kosmos i dinozaury. Staram się pisać dla Was właśnie na ten temat. Jeśli w którymś z tekstów znajdziecie coś nie fajnego – dajcie mi znać śmiało!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *